Welcome to Applied Maths Chapter 13, where we embark on an exciting journey into the world of advanced mathematical concepts tailored for Class 11 students.” Unlock the power of applied mathematics with expert solutions crafted by professionals at AppliedMath.com. Designed to propel students towards academic success, our meticulously curated ML Aggarwal Solutions for Applied Mathematics cater to Class 11 and Class 12 students seeking proficiency in their examinations. Every query from the CBSE ML Aggarwal Books finds a comprehensive answer on our platform, complete with detailed explanations and step-by-step solutions presented in an easily understandable language.
Dive into the world of applied mathematics and discover how our resources can elevate your understanding and performance. Keep reading to explore the wealth of ML Aggarwal Solutions for Class 11 and Class 12 Applied Mathematics.
Here we provide you with Applied Maths Chapter 13, to help you gain a comprehensive understanding of the chapter and its concepts. https://appliedmathsolution.com/wp-admin/post.php?post=6&action=edit

Applied Maths Chapter 13 Solutions
Descriptive Statistics
EXERCISE- 13.2
Q.1 Find the variance and the standard deviation for the following data:
3, 6, 11, 12, 18.
Ans. x̄ = Sum of observations/No. of observations
= 50/5 = 10
Now,
xi – x̄ | -7 | -4 | 1 | 2 | 8 |
(xi – x̄)^2 | 49 | 16 | 1 | 4 | 64 |
Therefore, ∑|xi – x̄|^2 = 134
n = 5
σ^2 = ∑|xi – x̄|^2/n
= 134/5
= 26.8
So, σ = √26.8
= 5.15 (Approx)
Q.2 Find the mean, variance, and standard deviation for the following data:
1, 3, 7, 9, 10, 12.
Ans. Using, x̄ = Sum of observations/No. of observations
= 42/6 = 7
Now,
(xi – x̄) | -6 | -4 | 0 | 2 | 3 | 5 |
(xi – x̄)^2 | 36 | 16 | 0 | 4 | 9 | 25 |
Therefore, ∑|xi – x̄|^2 = 90
n = 6
σ^2 = ∑|xi – x̄|^2/n
= 90/6
= 15
So, σ = √15
= 3.9 (Approx)
Q.3 Find the mean, variance, and standard deviation of the following marks scored by 10 students:
45, 70, 62, 60, 50, 48, 67, 34, 65, 58.
Ans. n = 10
Using, x̄ = Sum of observations/No. of observations
= 559/10 = 55.9
xi^2 | 2025 | 4900 | 3844 | 3600 | 2500 | 2304 | 4489 | 1156 | 4225 | 3364 |
Therefore, ∑xi^2 = 32407
σ^2 = ∑xi^2/n – (x̄)^2
= 32407/10 – 3124.81
= 3240.7 – 3124.81
= 115.89
σ = √155.89 = 10.78 (Approx)
Q.4 Find the mean and standard deviation for the following data:
xi | 6 | 10 | 14 | 18 | 24 | 28 | 30 |
fi | 2 | 4 | 7 | 12 | 8 | 4 | 3 |
Ans.
xi | 6 | 10 | 14 | 18 | 24 | 28 | 30 |
fi | 2 | 4 | 7 | 12 | 8 | 4 | 3 |
fixi | 12 | 40 | 98 | 216 | 192 | 112 | 90 |
xi – x̄ | -13 | -9 | -5 | -1 | 5 | 9 | 11 |
(xi – x̄)^2 | 169 | 81 | 25 | 1 | 25 | 81 | 121 |
fi(xi – x̄)^2 | 338 | 324 | 175 | 12 | 200 | 324 | 363 |
∑fixi = 760, ∑fi = 40
x̄ = Sum of observations/No. of observations
= 760/40 = 19
∑fi(xi – x̄)^2 = 1736
n = 40
σ^2 = ∑fi(xi – x̄)^2/n
= 1736/40
= 43.4
σ = √43.4
= 6.59 (Approx)
Q.5 Find the mean, variance, and standard deviation for the following data by using the shortcut method:
xi | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 |
fi | 2 | 1 | 12 | 29 | 25 | 12 | 10 | 4 | 5 |
Ans. Assume Mean (a) = 64
xi | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 |
fi | 2 | 1 | 12 | 29 | 25 | 12 | 10 | 4 | 5 |
(xi – a) | -4 | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 |
fi(xi – a) | -8 | -3 | -24 | -29 | 0 | 12 | 20 | 12 | 20 |
(xi – x̄)^2 | 16 | 9 | 4 | 1 | 0 | 1 | 4 | 9 | 16 |
fi(xi – x̄)^2 | 32 | 9 | 48 | 29 | 0 | 12 | 40 | 36 | 80 |
fi(xi – a) = 0 , ∑fi = 100
x̄ = a + ∑fi(xi – a)/∑fi
= 64 + 0/100
= 64
∑fi(xi – x̄)^2 = 286 , ∑fi = 100
σ^2 = ∑fi(xi – x̄)^2/∑fi
= 286/100
= 2.86
σ = √2.86
= 1.69 (Approx)
Q.6 Find the mean, variance, and standard deviation for the following frequency distribution:
Classes | 0-10 | 10-20 | 20-30 | 30-40 | 40-50 |
Frequency | 5 | 8 | 15 | 16 | 6 |
Ans. Assumed Mean (a) = 25
Classes | 0-10 | 10-20 | 20-30 | 30-40 | 40-50 |
Frequency | 5 | 8 | 15 | 16 | 6 |
Class Mark (xi) | 5 | 15 | 25 | 35 | 45 |
(xi – a) | -20 | -10 | 0 | 10 | 20 |
fi(xi – a) | -100 | -80 | 0 | 160 | 120 |
(xi – x̄) | -22 | -12 | -2 | 8 | 18 |
(xi – x̄)^2 | 484 | 144 | 4 | 64 | 324 |
fi(xi – x̄)^2 | 2420 | 1152 | 60 | 1024 | 1944 |
∑fi(xi – a) = 100, ∑fi = 50
Using, x̄ = a + ∑fi(xi – a)/∑fi
= 25 + 100/50
= 25 + 2 = 27
∑fi(xi – x̄)^2 = 6600 , ∑fi = 50
Using, σ^2 = ∑fi(xi – x̄)^2/∑fi
= 6600/50
= 132
σ = √132
= 11.49 (Approx)
Q.7 Calculate the mean, variance, and standard deviation for the following frequency distribution by using the step deviation method:
Classes | 30-40 | 40-50 | 50-60 | 60-70 | 70-80 | 80-90 | 90-100 |
Frequency | 3 | 7 | 12 | 15 | 8 | 3 | 2 |
Ans. Assumed Mean (a) = 65
Classes | 30-40 | 40-50 | 50-60 | 60-70 | 70-80 | 80-90 | 90-100 |
Frequency | 3 | 7 | 12 | 15 | 8 | 3 | 2 |
Class Mark | 35 | 45 | 55 | 65 | 75 | 85 | 95 |
di = xi – a | -30 | -20 | -10 | 0 | 10 | 20 | 30 |
ui = di/h (h=10) | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 |
fi ui | -9 | -14 | -12 | 0 | 8 | 6 | 6 |
ti = di/c (c=10) | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 |
fi.ti | -9 | -14 | -12 | 0 | 8 | 6 | 6 |
ti^2 | 9 | 4 | 1 | 0 | 1 | 4 | 9 |
fi.ti^2 | 27 | 28 | 12 | 0 | 8 | 12 | 18 |
∑fi ui = -15 , h = 10, ∑fi = 50
Using, x̄ = a + [∑fi.ui/∑fi x h]
= 65 + [-15/50 x 10]
= 65 – 3
= 62
∑fi = 50, ∑fi.ti = -15, ∑fi.ti^2 = 105
Using, σ^2 = c^2 [(∑fi.ti^2/∑fi) – (∑fi.ti/∑fi)^2]
= 100 [(105/50) – (-15/50)^2]
= 100 [(105 x 50 – 225)/50^2]
= 100 [ (5250 – 225)/2500]
= 5025/25 = 201
σ = √201
= 14.2 (Approx)
Q.8 Find the mean, variance, and standard deviation for the following data by using step deviation method :
Classes | 10-20 | 20-30 | 30-40 | 40-50 | 50-60 | 60-70 | 70-80 | 80-90 | 90-100 |
Frequency | 3 | 4 | 7 | 7 | 15 | 9 | 6 | 6 | 3 |
Ans. Assumed Mean (a) = 55, c =10
Classes | 10-20 | 20-30 | 30-40 | 40-50 | 50-60 | 60-70 | 70-80 | 80-90 | 90-100 |
Frequency | 3 | 4 | 7 | 7 | 15 | 9 | 6 | 6 | 3 |
Class Mark(xi) | 15 | 25 | 35 | 45 | 55 | 65 | 75 | 85 | 95 |
ti = (xi-a)/c | -4 | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 |
ti^2 | 16 | 9 | 4 | 1 | 0 | 1 | 4 | 9 | 16 |
fi.ti | -12 | -12 | -14 | -7 | 0 | 9 | 12 | 18 | 12 |
fi.ti^2 | 48 | 36 | 28 | 7 | 0 | 9 | 24 | 54 | 48 |
∑fi = 60, ∑fi.ti = 6, ∑fi.ti^2 = 254
Using, x̄ = a + [∑fi.ti/∑fi x c]
= 55 + [ 6/60 x 10]
= 56
Using, σ^2 = c^2 [(∑fi.ti^2/∑fi) – (∑fi.ti/∑fi)^2]
= 10^2 [(254/60) – (61/60)^2]
= 100 [(254/6) – (1/100)]
= 100 [(2540 – 6)/600]
= 2534/6 = 422.33
σ = √422.33
= 20.55 (Approx)
Q.9 The heights, to the nearest cm, of 30 men are 159, 170, 174, 173, 175, 160, 161, 164, 163, 165, 164, 171, 162, 170, 177, 185, 181, 180, 175, 165, 186, 174, 168, 168, 176, 176, 165, 175, 167 and 180. Using class intervals 155-160, and 160-165, … draw up a grouped frequency distribution and use this to estimate the arithmetic mean and the standard deviation.
Ans. Assumed Mean (a) = 172.5, c = 5
Height | 155-160 | 160-165 | 165-170 | 170-175 | 175-180 | 180-185 | 185-190 |
Frequency | 1 | 6 | 6 | 6 | 6 | 3 | 2 |
Class Mark(xi) | 157.5 | 162.5 | 167.5 | 172.5 | 177.5 | 182.5 | 187.5 |
ti = (xi-a)/c | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 |
ti^2 | 9 | 4 | 1 | 0 | 1 | 4 | 9 |
fi.ti | -3 | -12 | -6 | 0 | 6 | 6 | 6 |
fi.ti^2 | 9 | 24 | 6 | 0 | 6 | 12 | 18 |
∑fi = 30, ∑fi.ti = -3, ∑fi.ti^2 = 75
Using, x̄ = a + [∑fi.ti/∑fi x c]
= 172.5 + [-3/30 x 5]
= 172.5 – 0.5 = 172
Using, σ^2 = c^2 [(∑fi.ti^2/∑fi) – (∑fi.ti/∑fi)^2]
= 5^2 [(75/30) – (-3/30)^2]
= 25 [(25/10) – (1/100)]
= 25 [(250 – 1)/100]
= 25 x 249/100 = 62.25
σ = √62.25
= 7.9 (Approx)
Q.10 The mean of 5 observations is 6 and the standard deviation is 2. If the three observations are 5,7 and 9, find the other two observations.
Ans. Let, x & y be the two unknown values of the data set.
x̄ (5 observations) = 6
Sum of observation/5 = 6
5 + 7 + 9 + x + y = 6 x 5
21 + x + y = 30
x + y = 30 – 21
x + y = 9
Therefore, y = 9 – x…….(i)
σ = 2
σ^2 = 4
∑xi^2/n – (x̄)^2 = 4
(5^2 + 7^2 + 9^2 + x^2 + y^2)/5 – 6^2 = 4
(25 + 49 + 81 + x^2 + (9-x)^2/5 = 4 + 6^2
(155 + x^2 + 81 + x^2 – 18x)/5 = 40
2x^2 – 18x + 81 + 155 = 40 x 5
2x^2 – 18x + 236 -200 = 0
2x^2 – 18x + 36 = 0
x^2 – 9x +18 = 0
x^2 – 6x- 3x + 18 = 0
x(x – 6) – 3(x – 6) = 0
(x – 6) (x – 3) = 0
Therefore,
x = 6 or 3
Hence, y = 3 or 6 [From i]
Q.11 The mean and the variance of 5 observations are 4.4 and 8.24 respectively. If the three observations are 1, 2, and 6, find the other two observations.
Ans. Let, x & y be the two unknown observations of the data set.
Using, x̄ = Sum of observations/No. of observations
4.4 = (1 + 2 + 6 + x + y)/5
4.4 x 5 = 9 + x + y
22 – 9 = x + y
13 = x + y
13 – x = y……..(i)
σ^2 = 8.24
∑xi^2/n – (x̄)^2 = 4
(1^2 + 2^2 + 6^2 + x^2 + y^2)/5 – (4.4)^2 = 8.24
(1 + 4 + 36 + x^2 + (13-x)^2)/5 – 19.36 = 8.24
(41 + x^2 + 169 + x^2 – 26x)/5 = 8.24 + 19.36
2x^2 – 26x + 210 = 27.6 x 5
2x^2 – 26x + 210 = 138
2x^2 – 26x + 210 – 138 = 0
2x^2 – 26x + 72 = 0
x^2 – 13x + 36 = 0
x^2 – 9x – 4x 7 + 36 = 0
x(x – 9) – 4(x – 9) = 0
(x – 9 ) (x – 4) = 0
Therefore,
x = 9 , 4
Hence. y = 4 or 9 [From i]
Q.12 The variance of 20 observations is 5. If each observation is multiplied by 2, find the new variance of the resulting observations.
Ans. Given, n = 20, σ^2 = 5
Multiplying Factor = 2
Let, the original data set be,
x1, x2, x3,……….xn
For this data set,
x̄ = ∑xi/n
x̄ = (x1 + x2 + x3….+ xn)/n
nx̄ = x1 + x2 + x3….+ xn
σ^2 = 5
∑(xi)^2/n – (x̄)^2 = 5….(i)
Now, new data set
2×1 + 2×2 + 2×3….+ 2xn
x̄ (N) = (2×1 + 2×2 + 2×3….+ 2xn)/n
x̄ (N) = 2(x1 + x2 + x3….+ xn)/n
x̄ (N) = (2 x n x x̄)/n
x̄ (N) = 2x̄
New Variance (σ^2)N :
(σ^2)N = ∑x Ni/n – (x̄ N)^2
= [(2×1)^2 + (2×2)^2 + (2×3)^2….+ (2xn)^2]/n -(2x̄)^2
= [4×1^2 + 4×2^2 + 4×3^2….+ 4xn^2]/n – 4(x̄)^2
= 4[x1^2 + x2^2 + x3^2….+ xn^2]/n – 4(x̄)^2
= 4 ∑xi^2/n – 4(x̄)^2
= 4 [∑xi^2/n – (x̄)^2]
= 4 x 5……….(i)
= 20
Q.13 While calculating the mean and variance of 10 readings, a student wrongly uses reading 52 for the correct reading 25. He obtained the mean and variance as 45 and 16 respectively. Find the correct mean and variance.
Ans. n = 10, incorrect x̄ = 45
x̄ = Sum of observations/No. of observations
Using, incorrect values given in the question,
we get,
45 = Sum/10
Sum = 450 (incorrect)
Now, correct sum = 450 – 52 + 25
= 423
Correct x̄ = Correct Sum/10
= 423/10 = 42.3
Now, finding variance
n = 10, Incorrect variance = 16, Incorrect x̄ = 45, Correct x̄ = 42.3
We know that,
σ^2 = ∑xi^2/n – (x̄)^2
Using, incorrect values given in the question, we get
16 = ∑xi^2/10 – (45)^2
16 + 2025 = ∑xi^2/10
20410 = ∑xi^2 (incorrect)
Correct ∑xi = 20410 – (52)^2 + (25)^2
= 20410 – 2704 + 625
= 18331
Correct x̄ = 42.3
Correct σ^2 = ∑xi^2/n – (x̄)^2
= 18331/10 – (42.3)^2
= 1833.1 – 1789.29
= 43.81
Q.14 The mean and standard deviation of 20 observations are found to be 10 and 2 respectively. On rechecking, it was found that observation 8 was incorrect. Calculate the correct mean and correct standard deviation in each of the following cases:
(a) If the wrong observation is omitted.
(b) If it is replaced by 12.
Ans. n = 20, incorrect x̄ = 10
x̄ = Sum of observations/No. of observations
Using, incorrect values given in the question,
we get,
10 = Sum/20
Sum = 200 (incorrect)
(a) Now, Correct sum = 200 – 8 = 192
New no. of observations = 20 – 1 = 19
New x̄ = 192/19 = 10.11
(b) Now, Correct sum = 200 – 8 + 12 = 204
No. of observations = 20
Correct x̄ = 204/20
= 10.2
FAQ’s related to Applied Maths Chapter 13 on Descriptive Statistics:
Q.1 What is Descriptive Statistics?
Ans. Descriptive Statistics involves methods for summarizing and organizing the information in a data set. This includes measures of central tendency (mean, median, mode) and measures of variability (range, variance, standard deviation).Q.2 What are Measures of Central Tendency?
Ans. Measures of central tendency are statistical metrics used to determine the center or typical value of a data set. They include:
- Mean: The average of all data points.
- Median: The middle value when data points are ordered.
- Mode: The most frequently occurring value(s) in the data set.
These are a few Frequently Asked Questions relating to Applied Maths Chapter 13
In Applied Maths chapter 13, you will explore fascinating topics that form the backbone of practical problem-solving techniques. Through clear explanations, illustrative examples, and step-by-step solutions, you’ll grasp complex concepts effortlessly. Whether you’re preparing for exams or simply eager to deepen your mathematical understanding, Applied Maths Chapter 13 promises an enriching learning experience that will set you on the path to success. Applied Maths Chapter 13, we delve deep into advanced mathematical concepts that are crucial for understanding.
Notes are very good
Thank you soo much…!!